Wiener Neustadt a svet v pohybe

Krajinská výstava blízko Viedne

[j.protic] publikované: 2019-06-14 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto Ján Blažej

Takmer každý druhý rok – už od roku 1951 a vždy na inom mieste sa v spolkovej republike Dolné Rakúsko koná motematická krajinská výstava.


Predposledná bola predvlani na zámku Pöggstall a hovorila, ako sa v rakúskej histórii menilo a vyvíjalo právo, čo pre túto krajinu znamenalo a znamená. Tohoročná vo Wiener Neustadte, 45-tisícovom priemyselnom, obchodnom i univerzitnom okresnom meste päťdesiat kilometrov na juh od Viedne, je z úplne iného súdka. Je to moderné mesto, kde sa darí inováciám, výskumu, liečeniu onkologických ochorení, miestna letecká fabrika, ktorá má čínskych majiteľov, je tretím najväčším výrobcom malých súkromných lietadiel na svete a pre rakúsky turizmus je hlavným mestom Viedenských Álp. Tamojšia krajinská výstava sa nazýva Svet v pohybe, lebo toto mesto znamenalo v rakúskej histórii čulý pohyb.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Založil ho v roku 1194 vojvoda Leopold V. Babenberský pevnosť Neustadt, ktorá mala čeliť nájazdom Maďarov do strednej Európy, po čase však bránila postupu Turkov. Mesto bolo aj cisárskou rezidenciou Mária Terézia tam v roku 1751 založila prvú vojenskú akadémiu, ktorá je najstaršou doteraz jestvujúcou na svete. Vojsko priťahovalo remeselníkov, výrobcov zbraní, podnikateľov v strojárstve, v polovici 19. storočia sa tam vyrábali lokomotívy, koncom storočia vznikla automobilka Austro-Daimler, v ktorej pôsobil ako konštruktér automobilov aj legendárny Ferdinand Porsche, usídlili sa tam rakúski konštruktéri lietadiel, počas prvej i druhej svetovej vojny mal veľký význam zbrojný priemysel.

Počas prípravy na krajinskú výstavu v starom centre zrekonštruovali bývalý dominikánsky kláštor svätého Petra na Sperre a Kasematten (na fotografii) , niekdajšie mestské opevnenie na špičkové výstavné priestory a skrášlili aj uličky starého mesta. Na výstave do jesene čakajú až tristotisíc hostí, lebo príťažlivé krajinské výstavy majú vďaka pedantnému invenčnému tímu špičkových tvorcov, atraktívnemu spracovaniu, multimediálnym inscenáciám tradične špičkovú úroveň.

(JB)

Snímka Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: