Wiesbaden – mesto kúpeľov i kasína

Na návšteve v hlavnom meste Hessenska

[j.protic] publikované: 2019-05-23 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Kurhaus -Kúpeľný dom vo Wiesbadene

Wiesbaden, hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Hessen, je – už ako to aj jeho názov naznačuje – kúpeľné mesto. A nie hocaké, na prvý pohľad veľmi noblesné. V 19.storočí bol najobľúbene jším kúpeľným mestom na našom kontinente.


Dnes tu žije takmer 300 tisíc obyvateľov. Už pri prvom dotyku s mestom, po vystúpení z vlaku na hlavnej stanici, ktorá je situovaná v blízkosti centra máte pocit, že tu by ste si vedeli predstaviť svoj život. Všade veľa zelene, krásne parky, nie náhodou sa považuje Wiesbaden za jedno z najzelenších miest v Nemecku. Mesto má výhodnú geografickú polohu, leží na úpätí krásne zalesneného pohoria Taunus. Najmä v centre mesta cítite atmosféru kúpeľnej slávy, ktorú sa podarilo zachovať až dodnes. Wiesbaden v minulosti, najmä kvôli takmer meditarenskej klíme i architektúre dostal aj prívlastok „Nice severu“.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Podľa naších sprievodcov termálne, liečivé pramene boli známe, aj využívané už období Rimanov. Osídlenie sa vyvinulo z pôvodne malej osady zvanej Aquae Mattiacorum. Názov je kombinácia slov "Kúpele" a "Mattiakovia". Mattiakovia boli pôvodní obyvatelia a mali germánsky pôvod. Hlavný rozvoj kúpeľov však bol v 18. storočí, kedy si Wiesbaden zvolili za svoje panovnícke sídlo nasavskí vojvodovia. Kúpele a centrum mesta sú vybudo vané v duchu klasicizmu a historizmu. Zlatým obdobím kúpeľov bola 2.polovica 19. a začiatok 20.storočia kedy tu boli častými hosťami aj európsky vládcovia a aristokrati. Vo Wiesbadene sa nachádza 26 termálnych prameňov. Veľmi známy liečivý prameň tryská z fontány Kochbrunnen. Tento horúci liečivý prameň má celkovú kapacitu 500 000 litrov za deň a jeho teplota je 67 stupňov Celzia. Ide o najvýdatnejší liečivý prameň z celých kúpeľov.

Kúpeľnej štvrti dominuje Kurhaus – Kúpeľný dom, ktorý vás zaujme svojou majestátnosťou. Leží na konci hlavného bulváru Wilhelmstrasse, v krásnom parku.V jednom z jeho krídiel už viac než sto rokov funguje kasíno. Pri prehliadke herní sa dozviete mnoho zaujímavostí, napr. aj to, že kasíno s obľubou navštevoval aj velikán ruskej literatúry F. Dostojevskij, ktorý tu prehral takmer celý svoj majetok. Môžete vidieť aj dobovú ruletu, ktorá zruinovala ruského spisovateľa. Dnes sa na nej už nehrá, je vystavená ako muzeálna zaujímavosť. V Kúpeľnom dome je aj majestátna koncertná sála.

Západná časť Kurhausu nazývaná Bowling Green, je lemovaná dlhou kolonádou, ktorá ukončuje upravenú trávnatú plochu s dvoma fontánami. Kúpeľná kolonáda sa môže pýšiť tým, že je údajne najdlhšou kúpeľnou kolonádou v Európe, má celkom 129 metrov. V areáli kúpeľov nás zaujal ešte kúpeľný secesný dom cisára Fridricha. Na tomto mieste sa tiež nachádza známe Kochove žriedlo, do ktorého je zvedených pätnásť termálnych prameňov.

Priestor Bowling Green je často dejiskom koncertov. I keď prevažne dominuje vážna hudba, vystupovali tu aj také hviezdy ako Leonard Cohen, Bryan Adams , Lionel Richie a začiatkom júna sa chystal rozlúčkový koncert Eltona Johna.

Od Kurhausu je historické centrum vzdialené iba niekoľko desiatok metrov, hlavné pamätihodnosti hravo zvládnete aj pešo.

Nemožno vynechať ďaľšiu dominantu historického centra m chrám Marktkirche. Od Kurhausu je vzdialený skutočne len kúsok. Už na prvý pohľad je zjavné, že katedrála je pomerne nová. Marktkirche vznikla v roku 1862. Jej výstavba trvala deväť rokov. Postavili ju ako náhradu za pôvodný kostol sv. Maurícia, ktorý zanikol v plameňoch požiaru v roku 1850.

A ešte jeden tip pre návštevníkov.Oplatí sa vyjsť na Neroberg, kam vedie aj pozemná lanovka, odkiaľ je krásny výhľad na mesto.A na kopci neďaleko od stanice lanovky sa nachádza ruský kostol, ktorý vás očarí svojou nádhernou výzdobou. Wiesbaden sa jednoducho oplatí vidieť i zažiť.......

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: