Zámky nad riekou Divoká Orlice

Romantika v Orlických horách

[j.protic] publikované: 2019-04-27 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí Snímka Ján Blažej

V priebehu stáročí si postavila francúzska šľachta na brehoch nad riekou Loire vyše tristo nádherných zámkov, ktoré chodí obdivovať celý svet.


Gróf František Kinský, 71-ročný český šľachtic z váženého a vplyvného rodu, podnikateľ, dôchodca ale pracujúci, poslanec krajského zastupiteľstva a starosta mestečka Kostelec nad Orlicí. sa rozhodol upozorňovať na to, že aj Česko má síce v malom, ale predsa len svoje zámky – na deväťkilometrovom úseku v údolí rieky Divoká Orlice.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Sú to dva hrady a štyri zámky nádherné šľachtické sídla so stáročnou históriou. Aj tento jeho projekt pomáha pešími turistami, cykloturistmi a v zime aj bežkármi oživiť pomerne neznámu ale malebnú romantickú časť Orlických hôr a Podorlicka v kraji Hradec Králové. Za tieto počiny získal región v roku 2017 ocenenie Európskej komisie Excelentná európska destinácia za zviditeľňovanie menej známych ale atraktívnych európskych oblastí.

Nad Divokou Orlicou je renesančný zámok Častolovice rodu Šternberkovcov, empírový Nový zámok v Kostelci nad Orlicí rodu Kinských, barokový zámok Potštejn roku Chamaré, renesančný lovecký zámok v Doudlebách rodu Bubnov... Po februári 1948 režim z nich vlastníkov vyhnal a premenil na internáty pre učňov, odborárske školiace stredisko a dokonca aj na výskumák pre chov prasiat... Po revolúcii ich sa dostali pôvodným majiteľom vydrancované a v dezolátnom stave. Rekonštrukcie stáli desiatky miliónov a ich majitelia nádvoria, krásne interiéry, súkromné zbierky, záhrady otvorili pre verejnosť. Konajú sa tam aj výstavy, koncerty, svadby, a na niektorých si možno v romantickom prostredí objednať aj ubytovanie. V Doudleboch sa dokonca nakrúcali časti Jakubiskovho filmu Bathory.

 

JB

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: